En patrulje i Roskilde standsede for nylig en 14-årig dreng, der kørte på en el-cykel på Holbækvej. El-cyklen, som kan nå hastigheder op til 40 km i timen, sidestilles med en stor knallert.
Seneste opdateringer fra Midt-Vestsj. Politi på X: RT @AnklagerMVSJ: Opdateringen på dagens grundlovsforhør, hvor en 16-årig blev fremstillet for bl.a. kvalificeret vold og våbenbesiddelse v…
Seneste opdateringer fra Midt- og Vestsjællands Anklagere på X: Opdateringen på dagens grundlovsforhør, hvor en 16-årig blev fremstillet for bl.a. kvalificeret vold og våbenbesiddelse ved retten i Roskilde, er, at han er blevet varetægtsfængslet frem til 18/12 #anklager
Politiet i Roskilde modtog kl. 16.06 en anmeldelse om et indbrud i en parkeret bil på Lyngageren. Tyvene stjal flere julegaver, herunder et ur og en ring, samt en PC og nogle kontanter.
Der er blevet rapporteret om tyveri fra køretøjer på Boserupvej i Roskilde. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
Der er for nyligt blevet rapporteret om tyveri fra køretøjer på Lyngageren, som er beliggende i Roskilde. Yderligere oplysninger om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
En voldsepisode fandt sted på Frederiksborgvej/Møllevej i Gundsømagle, Jyllinge, Roskilde, hvor politiet modtog anmeldelsen kl. 08.38. Episoden involverede en 31-årig mand fra Aars, der var fører af en lastbil, og en 30-årig mand fra Hvidovre, der kørte sin bil ind foran lastbilen.
Der har været et indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom på Tranevej i Himmelev, Roskilde. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
Der er for nyligt blevet begået indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom på Hedegade i Roskilde. Yderligere oplysninger om sagen er endnu ikke offentliggjort.
Klokken 14.29 blev det anmeldt, at en mand blottede sig i Jernbanegade, Roskilde, nær busserne. En patrulje blev sendt til stedet, men kunne ikke finde nogen, der passede på beskrivelsen.
En 21-årig mand fra Roskilde anmeldte kl. 00.15 en hændelse, der fandt sted i Æblehaven. Han ankom til området i bil sammen med to venner, da de blev konfronteret af to maskerede personer.
En 22-årig mand fra Holbæk mistede sine airpods under en bytur i Roskilde. Efter at have opdaget tyveriet, kontaktede manden politiet kl. 12.46, da han kunne se, at airpods befandt sig på en adresse i Roskilde.
På denne side kan du som borger i Roskilde og omegn løbende finde opdateringer om aktuelle hændelser og indsatser fra politi og beredskab. Vi samler informationer fra officielle kilder som Midt- og Vestsjællands Politi, døgnrapporter og andre myndigheder, så du kan holde dig orienteret om, hvad der sker i lokalområdet.
Her kan du typisk læse om udrykninger, hvor politi, ambulance eller brandvæsen har været til stede, samt få overblik over dagens døgnrapport. Vi bringer også generelle oplysninger om hændelser som brand, ulykke eller situationer, hvor alarm 112 er blevet kontaktet. I visse tilfælde kan der også være information om indsatser med helikopter eller andre specialenheder, når det er relevant for borgerne.
Vores formål er at give et sagligt og opdateret billede af politiets arbejde og beredskabets indsats i Roskilde og omegn. Vi videreformidler kun verificerede oplysninger fra myndighedernes egne udmeldinger, så du som læser kan få et retvisende indblik i dagens hændelser uden spekulation eller unødvendig dramatik.
Du kan altid finde de seneste nyheder om udrykning, politirapport, brand eller andre relevante hændelser her på siden. Vi opdaterer løbende, så du kan holde dig informeret om, hvad der sker i lokalområdet – både i dag og fremover.