Der har for nylig været to indbrud i virksomheder eller forretninger beliggende på Darupvej i Roskilde. Yderligere detaljer om indbruddene er endnu ikke tilgængelige.
En bilbrand brød ud på Holbækmotorvejen i Roskilde klokken 14.23. Bilen var i bevægelse på motorvejen, da føreren bemærkede, at bilen mistede strøm og motorkraft. Føreren formåede at få bilen ud i nødsporet, hvorefter der begyndte at udvikle sig røg fra motorrummet.
Klokken 19.45 bemærkede en beboer røg fra et affaldsskur på Fælledvej i Roskilde. Flammerne startede i en tekstilcontainer, og manden ringede straks 112 for at tilkalde brandvæsnet.
Et butikstyveri fandt sted på Snoldelev Bygade i Gadstrup, Roskilde, hvor politiet blev tilkaldt kl. 13.50. Personalet havde tilbageholdt en 60-årig rumænsk mand, der var gået ind i butikken sammen med to andre mænd.
Kølig start, varm eftermiddag. Dagens vejr lægger op til en rolig sommerdag med tørvejr og en tydelig temperaturstigning hen over dagen.
En 96-årig mand fra Nordsjælland blev frastjålet sin pung ved et busstoppested på Rådalsvej i Jyllinge, Roskilde. Tyveriet fandt sted kl. 17.50.
En hændelse på Holbækmotorvejen ved Lindenborgvej i Roskilde resulterede i et slagsmål mellem to bilister, der endte med politiets indgriben. Politiet blev tilkaldt kl. 17.04, efter at de to bilister havde haft en kontrovers på motorvejen og derefter kørt ud i nødsporet for at diskutere sagen.
Politiet blev tilkaldt kl. 21.24 til en hændelse på Ågerupvej i Roskilde, hvor en gruppe unge mennesker havde samlet sig ved en børneinstitution. De unge spillede høj musik og smed nikotinposer fra sig.
Politiet modtog tidligt mandag morgen kl. 08.04 anmeldelser om en ophidset mand, der råbte, skreg og kastede med skilte på havnen i Vindeboder, Roskilde.
Klokken 02.28 blev en patrulje sendt til Jernbanegade i Roskilde, hvor to grupper stod og råbte af hinanden på gaden. En 22-årig kvinde fra Roskilde-området var involveret i hændelsen.
Der har været indbrud i en skole eller institution på Boserupvej i Roskilde. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
I Roskilde koster et nyt internetabonnement i gennemsnit 331 kr. om måneden. På to minutter kan du se, hvad nyt internet koster for dig lige nu – og om der er penge at spare ved at skifte.
7 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Roskilde. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Gå ikke glip af denne uge i Roskilde, hvor der er noget for enhver smag – fra animationsfilm for familier til historiske ture og danseaktiviteter. Få overblik over de spændende begivenheder her.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Roskilde.