Vil du være med til at skabe stærke læringsfællesskaber og samtidig være en del af holdet på en dejlig skole, så er det måske dig eller jer, vi søger?
En 23-årig mand fra Roskilde blev kl. 22.00 sigtet for spirituskørsel, da en patrulje standsede ham ved et tankanlæg på Ringstedvej i Roskilde.
Der er blevet begået indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom på Dronning Sofies Vej i Roskilde. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
Politiet modtog en anmeldelse kl. 20.43 om en mand, der var set hoppe ned på togskinnerne på Jernbanegade i Roskilde. Manden var angiveligt i færd med at samle flasker og dåser med pant.
Politiet modtog kl. 17.23 en anmeldelse om en mand, der skabte utryghed i en bus på Gundsølillevej i Roskilde. Manden råbte forskellige ting, herunder trusler som "Jeg slår dig ihjel".
9 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Roskilde. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Roskilde byder på en interessant uge med en bred vifte af aktiviteter. Fra indvielsen af et parkeringshus med skaterfaciliteter til rugbytræning for unge, er der noget for enhver smag.
Der er sket et indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom på Pilehøj i Viby, Roskilde. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
Klokken 13.53 rykkede flere patruljer ud til en ejendom i Vestergade, Roskilde, hvor en voldsepisode havde fundet sted. En 60-årig mand blev overfaldet med flere slag og spark, da han mødte en anden mand i døren, mens han var på vej ned på gaden.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Roskilde.
Dronning Emmas Vej 12 er netop kommet til salg til hele 13.995.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Roskilde.