Roskilde har oplevet en række tyverier fra køretøjer i det seneste stykke tid. På Vindeboder er der rapporteret om tyveri fra to personbiler, mens der i Jyllinge, Roskilde, er sket et tyveri fra en personbil på Bygvej. Derudover har en lastbil eller varevogn på Bøgevej i Roskilde også været mål for tyveri.
Politiets udlændingekontrolafdeling gennemførte en kontrol i Jyllinge, Roskilde, kl. 15.45, hvor de besøgte en lokal restaurant. Under kontrollen traf politiet fire udenlandske medarbejdere.
Sent om aftenen kl. 23.32 rykkede politi og brandvæsen ud til en brand i en forretning beliggende på Byleddet i Roskilde. Ved ankomsten havde flammerne allerede godt fat i indgangspartiet.
En 36-årig kvinde fra Roskilde blev offer for et omfattende svindelnummer, efter at politiet modtog en anmeldelse kl. 07.50. Kvinden blev kontaktet af ukendte personer, der udgav sig for at være fra politiet, og blev manipuleret til at udlevere sit dankort og kode.
En 48-årig kvinde blev kl. 17.02 skubbet omkuld, mens hun gik i gågaden på Skomagergade i Roskilde. Kvinden faldt og slog hovedet i jorden som følge af overfaldet.
10 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Roskilde. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Der har været et indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom beliggende i Premieren, Roskilde. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
En 13-årig dreng fra Hedehusene blev for nylig standset af politiet på Østre Ringvej i Roskilde, mens han kørte på en ulovlig el-cykel. El-cyklen var indstillet til at kunne køre hurtigere end de tilladte 6 km/t uden pedalhjælp, hvilket er i strid med lovgivningen.
Et tyveri fra køretøjer fandt sted på Tornegårdsvej i Gadstrup, som er en del af Roskilde. Tyveriet involverede enten en lastbil eller en varevogn. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
Er du på udkig efter spændende oplevelser i Roskilde denne weekend? Uanset om du er til film, sport, yoga eller historiefortælling, byder weekenden på noget for enhver smag.
Der har været indbrud i en virksomhed eller forretning beliggende på Langebjergvænget i Roskilde. Yderligere oplysninger om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
Klokken 12.21 rykkede politi og brandvæsen ud til Schmeltz Plads i Roskilde, hvor en 54-årig kvindelig bilist fra Roskilde ved et uheld havde bakket ind i en parkeret bil. Kvinden, der skulle køre ud af en parkeringsbås, opdagede for sent, at bilen var i bakgear.
Flere ældre borgere i Roskilde har for nylig været ofre for svindelnumre, hvor gerningsmænd udgiver sig for at være bankansatte eller fra NETS. En ældre mand fra Hyrdehøj blev omkring kl. 11.30 kontaktet af en person, der udgav sig for at være sikkerhedschef i hans bank. Personen hævdede, at der var blevet overført penge til en konto i Ukraine, og manden blev overtalt til at udlevere sit dankort og...
Klokken 01.33 blev der begået indbrud i en virksomhed på Langebjergvænget i Roskilde, som producerer værktøj. Fire mænd brød ind i virksomheden, og alarmfirmaet tilkaldte politiet, efter at flere mænd blev set på lageret.