Trekroner Kirke inviterer alle til at deltage i aftensang, hvor vi sammen synger fra Højskolesangbogen. Arrangementet byder på besøg af lokale gæster, som hver især vælger en række sange, der har en særlig betydning for dem. Denne gang er det Torben Due, formand for Menighedsrådet, der vil dele sine yndlingssange.
Fri leg og fællesskabEfter gæstens valg af sange er der fri leg, hvor alle deltagere kan foreslå sange, de ønsker at synge. Det skaber en unik mulighed for at opleve sangglæden og fællesskabet, som aftensang i kirken kan tilbyde.
Tidligere på sæsonen havde vi besøg af Eva Bruun-Hansen, tidligere rektor på kirkemusikskolen i Roskilde, og i oktober vil Sara Kjærgaard Petersen, den nye præst, være gæst.
Praktiske informationer
Dato: Torsdag den 25. september 2025
Tid: Kl. 19:30
Sted: Trekroner Kirke, Lysalleen 29, 4000 Roskilde
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her