Hyggelige onsdagsgåture
Hver onsdag kl. 10.00 inviterer Svogerslev Sognegård til en ugentlig gåtur. Turen varer omkring en time og er tilpasset deltagernes tempo, så alle kan være med. Der er ingen tilmelding nødvendig, og turen afsluttes ved Sognegården, hvor deltagerne kan nyde kaffe og brød for 15 kr.
Efter gåturen er der mulighed for at synge et par sange og hyggesnakke. Det er en fantastisk mulighed for at møde nye mennesker og nyde en aktiv formiddag i godt selskab.
Særligt tilbud: Udflugt for gangbesværedeMandag den 20. juli 2026 tilbyder menighedsplejen en sommerudflugt til Hundested Sandskulptur Festival. Dette er et specielt tilbud for gangbesværede beboere i Svogerslev, der bruger rollator eller har svært ved at gå.
Prisen for udflugten er 200 kr. pr. person, hvilket inkluderer entré, frokost samt kaffe og kage. Afgang fra Sognegården er kl. 10.00, og deltagerne vil være tilbage ca. kl. 16.30. Tilmelding er nødvendig og kan ske til Elise Balle på tlf. 51 55 60 46 eller Mie Danielsen på tlf. 30 61 40 18.
Praktisk informationOnsdagens gåture:
Datoer: 15. juli, 22. juli, 29. juli og 5. august 2026
Tid: Kl. 10.00
Sted: Svogerslev Sognegård, Nordgaardsvej 4, Svogerslev, 4000 Roskilde
Entré: Kaffe og brød á 15 kr.
Udflugt til Hundested Sandskulptur Festival:
Dato: Mandag 20. juli 2026
Tid: Afgang kl. 10.00, hjemkomst ca. kl. 16.30
Sted: Afgang fra Svogerslev Sognegård, Nordgaardsvej 4, Svogerslev, 4000 Roskilde
Pris: 200 kr. pr. person inkl. entré, frokost og kaffe/kage
Tilmelding: Elise Balle tlf. 51 55 60 46 eller Mie Danielsen tlf. 30 61 40 18
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her