Bliv pædagogmedhjælper hos vores SFO og gør en forskel for børns hverdag

dato

Vi søger en medhjælper, som udviser fleksibilitet, ansvarlighed og har grundlæggende værdier som tolerance, engagement og gerne med erfaring fra børnehave, SFO, klub eller fritidstilbud.

Vi søger en pædagogmedhjælper til en stilling på 29 timer pr. uge med start hurtigst muligt. Vores SFO består af Viben og Lærken og vores nye medhjælper skal varetage opgaver begge steder. Det er vigtigt at du er god til at skabe og bevare gode relationer til både børn, forældre og kolleger.

Vi forventer desuden:

  • at du vil gå ind i arbejdet med positivitet, glæde, energi og engagement.
  • at du har lyst til at udfolde din kreativitet sammen med og til glæde for børnene. Dette uanset om det er boldspil, knytning af armbånd, rollespil eller noget helt andet.
  • at du kan skabe tryghed, ro, være nærværende og samtidig bevare overblikket.
Du skal kunne: Arbejde i tidsrummet 12-17 man-tors. 9.30-17 om fredagen.

Vi kan til gengæld tilbyde dig ca. 200 glade og nysgerrige børn og 11 fantastiske kollegaer. Vi har gode fysiske rammer for både indendørs og udendørs aktiviteter.

Lynghøjskolen har ca. 500 elever fra 0. – 9. klasse og ca. 60 lærere og pædagoger. Vi har et velfungerende skole/hjem- samarbejde med en ressourcestærk forældrekreds.

Har du lyst til at høre mere, er du velkommen til at ringe til SFO-koordinator Pernille Brønden tlf. 29727621 eller SFO-leder Anne Svensson tlf. 21300644

Løn og ansættelsesvilkår i henhold til gældende overenskomst.

Der indhentes børne- og straffeattest samt referencer i forbindelse med ansættelse.

Ansøgningsfrist fredag den 11.9.26 kl. 12 .

Ansættelsessamtaler afholdes torsdag d. 17.9.26 fra kl. 13.

INFORMATIONER OM STILLINGEN:

- Arbejdspladsen ligger i:

Roskilde Kommune

-Virksomheden tilbyder:

dagarbejde

-Arbejdsgiver:

Roskilde kommune, Rådhusbuen , 4000 Roskilde

-Ansøgning:

Ansøgningsfrist: 11-09-2026;

Se mere her: https://job.jobnet.dk/find-job/a1c554ba-935d-461c-b173-06b3336fd12a

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder JobNet.
Kilde: JobNet
Mest læste artikler