Onsdag den 26. februar 2025 kl. 19:00 byder Himmelev Sognegård velkommen til en aften, hvor gudsbilleder og deres udvikling gennem tiden vil blive diskuteret. Dette arrangement er en opfølgning på Lars Sandbecks foredrag om Gud og Gudsbegreb, og der vil blive lavet kirkehistoriske nedslag for at forstå, hvordan synet på Gud har ændret sig.
En aften fyldt med refleksion og diskussionDeltagerne vil få mulighed for at deltage i konfirmandlege om Gud og vil blive inddraget i diskussioner, der også trækker på film, kunst, litteratur og musik. Der vil også være læsning af Lars Sandbecks bog "Far. Søn. Ånd." samt Luthers Store Katekismus. For dem, der ikke er stærke læsere, er der ingen grund til bekymring, da man sagtens kan deltage alligevel.
Bogen "Far. Søn. Ånd." af Lars Sandbeck vil blive brugt, og kapitlet "Guds klang" (s. 83-100) vil være i fokus. Kopier af materialet kan hentes på kirkekontoret i åbningstiden eller ved at kontakte Marianne Juel Maagaard på tlf. 40931736.
Praktisk information
Dato: Onsdag den 26. februar 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Himmelev Sognegård, Fynsvej 69, Himmelev, 4000 Roskilde
Entré: Ikke oplyst
Kontakt: Marianne Juel Maagaard, tlf. 40931736
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her