Fællesskab og frisk luft ved Jakobskirken

dato

Jakobskirken i Roskilde inviterer til to ugentlige arrangementer, der byder på hyggeligt samvær og mulighed for at møde nye mennesker. Deltag i den ugentlige gåtur om torsdagen eller besøg seniorklubben om tirsdagen for en eftermiddag fyldt med fællessang og underholdning.

Hver torsdag kl. 11.00 mødes vi foran Jakobskirken til en hyggelig gåtur på 1-2 km. Undervejs nyder vi sommerens luft og fuglesang. Det er en oplagt mulighed for at få rørt sig og få en god snak med de andre deltagere. Gå-værterne Britta og Henrik står klar til at byde alle velkomne og kan kontaktes for yderligere information om arrangementet.

Hyggeligt samvær i seniorklubben

For dem, der ønsker en lidt anderledes oplevelse, er seniorklubben et godt valg. Hver tirsdag fra kl. 14.00 til 16.00 byder klubben på hyggeligt samvær, fællessang og et varieret underholdningsprogram. Her kan du møde gamle venner og måske skabe nye venskaber.

Ved kaffebordet, som byder på brød fra bageren, går snakken livligt. Deltagelse i seniorklubben koster 40 kr, og det er en perfekt måde at tilbringe en eftermiddag i godt selskab.

Praktisk information
Gåtur:
Dato: Hver torsdag, næste gang den 15. maj 2025
Tid: Kl. 11.00
Sted: Jakobskirken, Astersvej 11, 4000 Roskilde

Seniorklubben:
Datoer: Hver tirsdag, næste gang den 13. maj og 20. maj 2025
Tid: Kl. 14.00-16.00
Sted: Jakobskirken, Astersvej 11, 4000 Roskilde
Entré: 40 kr for seniorklubben



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut