Håndarbejdshygge i Roskilde: Samvær og kreativitet på Ågerup Præstegård

dato

På mandag den 13. april 2026 inviterer Ågerup Præstegård til en hyggelig eftermiddag med håndarbejde og samvær. Arrangementet er åbent for alle, uanset om du er en erfaren strikker eller blot ønsker en kop kaffe og lidt selskab.

Ågerup Præstegård bliver mødestedet for alle, der har lyst til at deltage i en afslappet og kreativ eftermiddag. Her kan du tage dit eget håndarbejde med eller deltage i fællesopgaver, der gavner andre. Tidligere projekter har inkluderet strikning af små lommevenner til ambulancer, dåbsklude og halstørklæder til hjemløse.

Et fællesskab uden forpligtelser

Arrangementet er designet til at være uformelt og uden forpligtelser. Der er ingen tvang til at deltage i projekterne, og det er helt op til den enkelte, hvad man ønsker at lave. Det vigtigste er samværet og hyggen.

De hyggelige samvær finder sted en tirsdag om måneden, og de præcise datoer kan findes på Ågerup Præstegårds hjemmeside, Facebook-side og i fællesbladet.

Praktisk information:
Dato: Mandag 13. april 2026
Tid: Kl. 14.30
Sted: Ågerup Præstegård, Hvedstrupvej 46, 4000 Roskilde
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut