Hyggeligt håndarbejdstræf på Ågerup Præstegård

dato

Kom til Ågerup Præstegård og nyd en hyggelig eftermiddag med håndarbejde og samvær. Alle er velkomne til at deltage, uanset om du er til strikning, hækling eller blot en kop kaffe. Arrangementet finder sted mandag den 16. november 2026 kl. 14:30.

Ågerup Præstegård byder på en varm og indbydende atmosfære, hvor alle kan mødes til en hyggelig eftermiddag med håndarbejde. Her er der plads til både erfarne strikkere og dem, der blot ønsker at nyde en kop kaffe i godt selskab.

Bring dit eget håndarbejde eller deltag i fællesprojekter

Du har mulighed for at medbringe dit eget håndarbejde eller deltage i små opgaver, der er til gavn for andre. Tidligere har deltagerne strikket små lommevenner til ambulancer, dåbsklude og halstørklæder til hjemløse. Der er ingen forpligtelser, og du bestemmer selv, hvad du vil lave.

Arrangementet afholdes en tirsdag om måneden, og de specifikke datoer annonceres på hjemmesiden, Facebook og i fællesbladet. Det er en oplagt mulighed for at møde nye mennesker og nyde en afslappende eftermiddag.

Praktisk information
Dato: Mandag den 16. november 2026
Tid: Kl. 14:30
Sted: Ågerup Præstegård, Hvedstrupvej 46, 4000 Roskilde
Entré: Ikke oplyst



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler