Julestøttekoncert i Roskilde: Musik og medfølelse til fordel for Arise Kapumpe Orphan Project

dato

Oplev en magisk aften fyldt med musik og medfølelse, når Roskilde Baptistkirke åbner sine døre for en julestøttekoncert den 20. december 2024. Koncerten støtter Arise Kapumpe Orphan Project, og hver billetpris på 150 kr går ubeskåret til projektet.

Fredag den 20. december 2024 kl. 20:00 inviterer Baptistkirken i Roskilde til en julestøttekoncert, der vil fylde kirkerummet med smukke toner og julestemning. Med støtte fra Coffeebeanies.dk vil talentfulde kunstnere som Julie Lindell, Kathrine Brøndsted, Jesper Lieberkind, Mathilde Kühnrich, Laura Lindell, Frederik Rask, Markus Lindell m.fl. optræde for at støtte det vigtige arbejde i Arise Kapumpe Orphan Project nær Ndola i Zambia.

En aften med formål

Hver billet til koncerten koster 150 kr, og hele beløbet går ubeskåret til projektet. Midlerne vil blive brugt til at købe julespande fyldt med fornødenheder som ris, mel, sukker, te, sæbe, tandpasta, og meget mere, der vil blive givet til de mest trængende familier i området.

Støt gennem musik og køb

I pausen vil Coffeebeanies sælge strikvarer, kaffe, specialprodukter og julegodter, hvor overskuddet også går til at støtte børnene og deres bedsteforældre i Arise. Dette er en fantastisk mulighed for at samle venner og familie til en aften, der ikke kun smelter hjerter, men også gør en reel forskel.

Praktiske informationer

Dato: Fredag den 20. december 2024
Tid: Kl. 20:00
Sted: Baptistkirken i Roskilde, Vindingevej 32 A, 4000 Roskilde
Entré: 150 kr
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut