Allan Hauge, der er uddannet grafiker, præsenterer en bred vifte af kunstværker, der spænder fra fotografi og grafik til malerier. Hauge mestrer både analoge og digitale teknikker, og hans værker omfatter alt fra akrylmaling, cold wax & oil, mixed media, fiberbeton til powertex.
En leg med det visuelleFor Allan Hauge er kunsten en livsnerve, hvor legen med det visuelle er central. Hans fotografier er ikke blot udsnit af virkeligheden, men grafiske udtryk, hvor beskæring og lyssætning skaber fortællinger. Hans computergrafik udforsker grænserne mellem fotografi og digital kunst, og hans malerier kombinerer forskellige materialer og teknikker for at udfordre fantasien.
Fernisering med kunstnerenUnder ferniseringen vil Allan Hauge være til stede for at tale om sin kunst og de mange teknikker, han anvender. Det er en oplagt mulighed for kunstinteresserede at dykke dybere ned i hans kreative univers og få et personligt indblik i hans arbejde.
For yderligere information om Allan Hauge og hans værker, kan interesserede besøge hans hjemmeside alans.dk eller kontakte ham via e-mail på alanhaugec@gmail.com.
Praktisk Information
Dato: Søndag 23. februar 2025
Tid: Kl. 11:30
Sted: Himmelev Kirke, Østre Kirkevej 2, 4000 Roskilde
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her