Oplev Lysfesten i Roskilde: Bunker af Vin åbner dørene

dato

Fredag den 30. januar 2026 inviterer Bunker af Vin i Roskilde alle til at opleve en unik aften som en del af den årlige Lysfest. Fra kl. 17:00 vil betonen blive oplyst, og der vil blive serveret bældevin til ganerne, alt sammen med fri entré.

Den årlige Lysfest i Roskilde er en begivenhed, der lyser op i vintermørket. Bunker af Vin deltager i festlighederne ved at åbne sine døre og skabe en lysende oplevelse i betonen. Her kan besøgende nyde et glas bældevin, mens de lader sig fortrylle af de lysende installationer.

Om Lysfesten

Lysfesten er en del af Roskildes Kulturstrøg, hvor lyskunstinstallationer og lysende happenings skaber en magisk stemning i byen. Dette arrangement er en fantastisk mulighed for at opleve, hvordan lys kan forvandle og berige byens rum.

For dem, der ønsker at udforske mere af Lysfestens tilbud, kan det fulde program findes på Kulturstrøgets hjemmeside: Kulturstrøget - Roskilde Kommune - Kulturstrøget.

Praktisk information
Dato: Fredag den 30. januar 2026
Tid: Kl. 17:00
Sted: Bunker af Vin, Dronning Magrethes Vej 5, 4000 Roskilde
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut