Oplev mulighederne i Byens hus og inspirerende foredrag med Mette Maja Mouritsen

dato

Byens hus i Roskilde åbner dørene for alle, der ønsker at udforske de mange muligheder, huset tilbyder. Den første onsdag i hver måned er der gratis rundvisning, mens et inspirerende foredrag afholdes den 1. september 2025 med Mette Maja Mouritsen.

Rundvisninger i Byens hus

Hver første onsdag i måneden kl. 17-18 inviterer Byens hus i Roskilde alle interesserede til en guidet rundvisning. Her får du mulighed for at opleve lokalerne, mærke stemningen og høre om de mange anvendelsesmuligheder.

Rundvisningen er en oplagt mulighed for dem, der ønsker en dybere forståelse af, hvordan de kan benytte husets faciliteter. Det er obligatorisk at deltage i rundvisningen, hvis du ønsker at låne Den Gamle Byrådssal.

Inspirerende foredrag med Mette Maja Mouritsen

Mandag den 1. september 2025 kl. 19:00 byder Byens hus på et inspirerende foredrag med tidligere læge Mette Maja Mouritsen. Foredraget henvender sig til dem, der føler sig fastlåst i en lidelse eller tilstand, og som søger nye veje til at genvinde tilliden til kroppens helende evner og troen på sig selv.

Tilmelding til foredraget kan ske via e-mail til mettemajamouritsen@gmail.com eller via sms til 53623623. Entréen er 50 kr.

Praktisk Information

Rundvisning i Byens hus:
Datoer: Onsdag den 6. august 2025 og onsdag den 3. september 2025
Tid: Kl. 17:00-18:00
Sted: Byens hus, Stændertorvet 1, 4000 Roskilde
Entré: Fri entré

Foredrag med Mette Maja Mouritsen:
Dato: Mandag den 1. september 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Byens hus, Stændertorvet 1, 4000 Roskilde
Entré: 50 kr
Tilmelding: mettemajamouritsen@gmail.com eller sms til 53623623



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut