Spændende børneomvisning i Roskilde Domkirke

dato

Roskilde Domkirke inviterer børn og deres familier til en spændende omvisning fyldt med vilde historier om dronninger, kanonkugler og afhuggede hoveder. Omvisningen er planlagt til både mandag den 14. april og tirsdag den 15. april 2025, kl. 10:15.

Tag hele familien med til Roskilde Domkirke, hvor børnene får en unik mulighed for at opleve historien på en sjov og lærerig måde. Omvisningen er skræddersyet til at fange børnenes interesse, og de får lov til at sidde forrest, mens de voksne må tage plads bagved.

Historierne er fortalt i børnehøjde, og der er lagt vægt på at gøre oplevelsen både underholdende og lærerig. Børnene vil få indblik i spændende fortællinger om dronninger, kanonkugler og afhuggede hoveder, som er en del af Domkirkens rige historie.

Der kræves ingen tilmelding, så det er bare at møde op og nyde denne enestående oplevelse sammen med børnene.

Praktisk information

Datoer: Mandag 14. april 2025 og tirsdag 15. april 2025
Tid: Kl. 10:15
Sted: Roskilde Domkirke, Domkirkepladsen 3, 4000 Roskilde
Entré: Voksne betaler normal entré. Børn deltager gratis.



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Boliger til salg i Roskilde

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER AF DIN BOLIG

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER

Adresse
Dine oplysninger deles med op til tre lokale ejendomsmæglere, som efterfølgende vil kontakte dig vedr. salgsvurdering.