Roskilde bliver fyldt med musik og festligheder, når 10 danske garderkorps mødes i Palæets gård kl. 12.00. Arrangementet indledes med taler fra Roskilde Gardens formand Teddy Danfil og Borgmester Tomas Breddam, som vil byde velkommen til de mange deltagere og gæster.
Uropførelse af jubilæumsmarchEn af dagens højdepunkter er uropførelsen af Roskilde Gardens 90-års jubilæumsmarch, komponeret af Roskilde Gardens dirigent Victor Ringvad. Denne særlige musikalske oplevelse markerer et vigtigt jubilæum for Roskilde Garden og vil uden tvivl være en mindeværdig del af dagen.
Afmarch mod ByparkenEfter talerne og musikken i Palæets gård vil garderkorpsene afmarchere mod Byparken. Her fortsætter festlighederne med en eftermiddag fyldt med koncerter og garderkultur i centrum. Det er en oplagt mulighed for at opleve den danske garderkultur og nyde en dag med musik i det fri.
Praktisk information
Dato: Lørdag 14. juni 2025
Tid: Kl. 12.00
Sted: Roskilde Palæ, Stændertorvet 3, 4000 Roskilde
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her