Der er blevet begået indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom på Humlebakken i Ågerup, Roskilde. Yderligere detaljer om indbruddet er endnu ikke tilgængelige.
En hændelse på Trekroner Centervej i Himmelev, Roskilde, resulterede i politiets ankomst efter en anmeldelse kl. 16.39 om en voldelig butikstyv. En 29-årig mand fra København blev opdaget af personalet i en dagligvarebutik, efter han havde stjålet tre stykker kød.
En anmeldelse om en bevæbnet mand foran et supermarked på Ringstedvej i Roskilde blev foretaget kl. 02.13 af en 18-årig mand fra Osted. Den bevæbnede mand var set med en machete i hånden.
Der har været et indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom på Asylgade i Roskilde. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
Der er for nyligt sket et tyveri fra køretøjer på Oldvejen, som ligger i Gevninge, Roskilde. Yderligere oplysninger om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
En patrulje i Roskilde bemærkede kl. 00.25 en bil ved holdepladsen foran Roskilde Station på Jernbanegade. Under en rutinekontrol blev føreren, en 18-årig mand fra Køge, testet positiv for kokain i en narkometertest. Han blev derefter anholdt og sigtet for narkokørsel.
Der er for nyligt blevet begået indbrud i en eller flere virksomheder eller forretninger beliggende på Wiemosen i Roskilde. Yderligere oplysninger om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
En 17-årig ung mand fra Roskilde blev kl. 15.10 standset af politiet på Højgårdsvej i Ågerup, Roskilde. Den unge mand havde ikke noget kørekort.
Klokken 02.27 blev en personbil standset af politiet på Ringstedvej i Roskilde. Føreren af bilen, en 26-årig lokal mand, blev testet med et narkometer, der viste, at han var under indflydelse af kokain. Manden nægtede at være påvirket, men blev alligevel sigtet og medtaget til udtagning af en blodprøve.
Klokken 13.50 rykkede beredskabet talstærkt ud til Stationscentret i Roskilde efter meldinger om brand i et supermarked. Branden opstod i en palle med toiletpapir, hvor høje flammer hurtigt spredte sig. Brandvæsnet gik straks i gang med slukningsarbejdet, og supermarkedet blev evakueret.
Klokken 08.52 modtog politiet en anmeldelse om en overrevet gasledning på Tunevej i Vindinge, Roskilde. Gasledningen blev beskadiget i forbindelse med gravearbejde, hvilket førte til, at området blev afspærret.
Der er blevet begået indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom på Kildehusvej i Roskilde. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
På denne side kan du som borger i Roskilde og omegn løbende finde opdateringer om aktuelle hændelser og indsatser fra politi og beredskab. Vi samler informationer fra officielle kilder som Midt- og Vestsjællands Politi, døgnrapporter og andre myndigheder, så du kan holde dig orienteret om, hvad der sker i lokalområdet.
Her kan du typisk læse om udrykninger, hvor politi, ambulance eller brandvæsen har været til stede, samt få overblik over dagens døgnrapport. Vi bringer også generelle oplysninger om hændelser som brand, ulykke eller situationer, hvor alarm 112 er blevet kontaktet. I visse tilfælde kan der også være information om indsatser med helikopter eller andre specialenheder, når det er relevant for borgerne.
Vores formål er at give et sagligt og opdateret billede af politiets arbejde og beredskabets indsats i Roskilde og omegn. Vi videreformidler kun verificerede oplysninger fra myndighedernes egne udmeldinger, så du som læser kan få et retvisende indblik i dagens hændelser uden spekulation eller unødvendig dramatik.
Du kan altid finde de seneste nyheder om udrykning, politirapport, brand eller andre relevante hændelser her på siden. Vi opdaterer løbende, så du kan holde dig informeret om, hvad der sker i lokalområdet – både i dag og fremover.