Svogerslev Kirke inviterer til to hyggelige arrangementer, hvor du kan opleve både naturen og historien omkring Svogerslev. Deltag i en ugentlig gåtur hver onsdag morgen, eller kom med på en spændende rundvisning på kirkegården med fokus på bevaringsværdige gravsteder.
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Roskilde og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra DagliBrugsen, Coop365, Føtex, Kvickly, Meny, Min Købmand, Netto, Rema 1000 og SuperBrugsen.
4 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Roskilde. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Den kommende uge i Roskilde byder på en række spændende aktiviteter, lige fra filmvisninger til kajakundervisning og sprogcaféer. Her er et udsnit af, hvad du kan opleve.
Kom og oplev glæden ved fællessang med Seniorkoret i Roskilde. Hver tirsdag i juni 2026 samles sangglade deltagere på Samlingsstedet for at synge både kendte og nye sange. Arrangementet er åbent for alle, og nodekendskab er ikke nødvendigt.
Himmelev Sognegård i Roskilde byder på en række hyggelige arrangementer i juni 2026, hvor både socialt samvær og aktiviteter er i højsædet. Uanset om du er til en god gåtur, strikning eller en damefrokost, er der noget for enhver smag.
Sommerferien handler for mange om at koble af, være sammen og få et afbræk fra hverdagen. Men når ferien skal planlægges, fylder økonomi, overblik og fleksibilitet mere end tidligere hos mange danskere.
Tag del i en hyggelig eftermiddag på Ågerup Præstegård i Roskilde, hvor alle er velkomne til at deltage i håndarbejde og fællesskab. Uanset om du er til strik, hækling eller blot en kop kaffe, er der plads til dig.
En 41-årig kvinde fra Roskilde oplevede en uheldig hændelse på Firkløvervej, da hun lånte sin knallert ud til en ung mand, der ønskede at købe den. Den unge mand, der beskrives som 18-19 år, 175-180 cm høj, spinkel af bygning, med brun hud og sort, kort hår, tog knallerten på en prøvetur og afleverede sin telefon i pant.
En 85-årig kvinde fra Roskilde oplevede en ubehagelig hændelse, da en fremmed mand pludselig stod i hendes stue på Dronning Sofies Vej. Hændelsen blev anmeldt til politiet kl. 15.25.
Klokken 09.53 besøgte politiets narkohund en uddannelsesinstitution i Roskilde efter aftale med skolens ledelse. Under besøget fattede narkohunden interesse for flere af de studerende.
Der har været to indbrud på Dronning Sofies Vej i Roskilde. Det vides ikke, om indbruddene fandt sted i villaer, lejligheder eller landejendomme, da yderligere detaljer om hændelserne endnu ikke er offentliggjort.
En hændelse på Hovedvejen i Lejre blev bemærket af en af politiets hundepatruljer klokken 01.51, da de opdagede en personbil tæt op ad en lastbil. Patruljen tog kontakt til to mænd, der viste sig at være 18 og 20 år gamle og kom fra henholdsvis Viby og Roskilde.