En kvinde i 90'erne fra det centrale Roskilde blev onsdag eftermiddag udsat for bedrageri, hvilket resulterede i et samlet tab på 21.000 kr. Bedrageriet fandt sted omkring kl. 15.30, hvor en mand først kontaktede kvinden over telefonen, og efterfølgende mødte op på hendes adresse.
En villa, lejlighed eller landejendom på Mølleengen i Jyllinge, Roskilde, har været udsat for indbrud. Der er endnu ikke offentliggjort yderligere detaljer om hændelsen.
Politiet sammen med Skat gennemførte en nattelivskontrol i Roskilde sent fredag aften, hvor fokus var på dørmandskort og servering af alkohol til mindreårige.
En 21-årig mand fra Skibby er blevet sigtet for overtrædelse af færdselsloven, efter han blev målt til at køre med en hastighed på 71 km/t ad Darupvej mod øst, hvor hastighedsbegrænsningen var skiltet til 30 km/t. Hændelsen fandt sted kl. 12.08.
En hændelse præget af vold og trusler fandt sted på Svanevej i Roskilde, hvor politiet blev tilkaldt kl. 18.10. To unge mænd på henholdsvis 18 og 16 år, fra Jylland og Sydsjælland, blev anholdt efter at have udøvet vold og trusler med kniv.
Der er rapporteret om et eller flere indbrud i virksomheder eller forretninger beliggende på Pulsen i Roskilde. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
Flere køretøjer har været udsat for tyveri i Roskilde. En af hændelserne fandt sted på Boserupvej, mens en anden skete på Schmeltz Plads. Detaljer om omfanget af tyverierne eller antallet af berørte køretøjer er endnu ikke offentliggjort.
Et fritids-/sommerhus beliggende på Søndre Ringvej i Roskilde har været udsat for indbrud. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke frigivet.
En række køretøjer har været udsat for tyveri på Gyldenkærnevej i Svogerslev, som er en del af Roskilde. Detaljer om omfanget af tyveriet eller de specifikke genstande, der er stjålet, er endnu ikke offentliggjort.
En hændelse i en bus på Trekroner Parkvej i Himmelev, Roskilde, førte til politiets indgriben kl. 16.12, efter de modtog en anmeldelse om en kontrovers mellem to mænd. Under episoden blev peberspray anvendt.
XL-Byg Knud Larsen og
2.B fra Absalons Skole i Roskilde gav den gas, da de spillede en hele varieté af historier, som de selv havde fundet på, og med marotdukker, som de selv havde lavet.
I Ringsted Kommune giver kombinationen af faste teams og DigiRehabs
I går deltog politiet sammen med Arbejdstilsynet, Skattestyrelsen og Siri i en omfattende kontrolaktion på flere byggepladser i Benløse, Karlslunde og Roskilde. Formålet med kontrollen var at sikre, at den udenlandske arbejdskraft på disse pladser havde de nødvendige arbejdstilladelser.
En 27-årig kvinde fra Borup er nu i fare for at miste sit kørekort, efter hun blev målt til at køre med 75 km/t på Darupvej i Roskilde, hvor hastighedsgrænsen er 30 km/t.