Ældre i Roskilde advaret mod svindelforsøg

dato

En 70-årig mand fra Roskilde blev for nyligt udsat for et forsøg på bedrageri, da han blev ringet op af en kvinde, der hævdede at være fra Københavns Politi. Kvinden fortalte, at en person var blevet anholdt for at forsøge at optage lån i mandens navn og oplyste et sagsnummer samt sit medarbejdernummer.

Den ældre mand valgte at lægge på og kontakte Københavns Politi for at verificere kvindens identitet. Det viste sig, at Københavns Politi ikke havde nogen medarbejder med det oplyste navn, og svindelforsøget blev dermed afværget.

Politiet opfordrer nu til, at man taler med ældre om risikoen for svindel, da svindlerne ofte er meget veltalende og overbevisende. Personerne bag bedragerierne finder konstant nye måder at snyde ofre på.

Kilde: Midt- og Vestsjællands Politi