En 40-årig mand er blevet idømt et års delvist betinget fængsel for omfattende databedrageri og tyveri af receptpligtig medicin.
Retten i Roskilde har i dag fundet en 40-årig mand fra København skyldig i at have stålet medicin fra det apotek, hvor han var ansat.Manden arbejdede på et apotek i Roskilde og var tiltalt for over en periode på ni måneder i løbet af 2021 uberettigede at have tilegnet sig over 11.400 stykker receptpligtig medicin blandt andet Tramadol og benzodiazepiner med det formål at sælge pillerne videre.
Derudover var han tiltalt for i 2024 at have begået tyveri mod et andet apotek beliggende i København, hvor han stjal medicin og kontanter til en samlet værdi på over 200.000 kroner. Den 40-årige var i besiddelse af over 2000 piller, da han blev anholdt.
Tyveriet af medicinen skete bl.a. ved at misbruge en række terminalpatienters medicintilskud. Det skete ved at bruge patienternes personoplysninger til at foretage medicinindkøb, hvorefter han i nogle tilfælde returnerede købene og overførte medicintilskuddene til sin egen konto.
Det var anklagemyndighedens påstand, at sagen skulle henføres under straffelovens narko-paragraf, men det fandt retten. Manden blev i stedet dømt efter bekendtgørelserne om euforiserende stoffer og dopingmidler.
I alt blev den 40-årige idømt et års fængsel, hvoraf de tre måneder blev gjort ubetinget. Retten lagde blandt andet vægt på, at han tilstod at have tilegnet sig stofferne og at han er tidligere ustraffet. Han har i retten nægtet at have solgt medicinen videre - han har brugt den selv eller givet den videre til familiemedlemmer.
Anklagemyndigheden havde samtidigt påstået, at manden skulle frakendes retten til igen at udføre apotekervirksomhed, men den påstand fulgte retten ikke.
Den dømte valgte efter dommen at tage betænkningstid i forhold til eventuel anke af sagen.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Midt- og Vestsjællands Politi.
Kilde: Midt- og Vestsjællands Politi