Buskontrol ved Dyrskuepladsen i Roskilde afslører flere fejl

dato

Tungvognscenter Øst, under Midt- og Vestsjællands Politi, gennemførte i samarbejde med Færdselsstyrelsen en kontrol af danske busser ved et større privat arrangement på Dyrskuepladsen i Roskilde. I alt blev 25 busser kontrolleret, og der blev skrevet sager på fire af dem.

En bus blev indkaldt til kontrolsyn på grund af mangler med spejl/kamera ved udgangsdøren. En partybus fik kørselsforbud, da en dør ikke kunne åbnes, og blev også indkaldt til kontrolsyn på grund af problemer med ildslukker, takograf og nødhammere.

En anden bus havde overskredet den daglige tilladte køretid for chaufføren, og der var kørt 22 gange uden førerkort i kontrolperioden. Denne bus blev ligeledes indkaldt til kontrolsyn på grund af problemer med ildslukker, takograf og en sikkerhedssele.

Forholdene omkring yderligere to bussers køre- og hviletider skal granskes nærmere for at sikre overholdelse af reglerne.

Kilde: Midt- og Vestsjællands Politi
Mest læste artikler