Flaske med brandbar væske kastet mod cykel i Roskilde

dato

Klokken 03.08 blev politiet kaldt ud til en adresse i Roskilde, hvor en flaske med brandbar væske var blevet kastet på en cykel, der stod op ad en beboelsesejendom. Cyklen gik i brand, men heldigvis fik ilden ikke fat i bygningen, der dog pådrog sig lidt sodskader.

Hændelsen markerede anden gang inden for kort tid, at en lignende episode fandt sted på samme adresse. Politiet stoppede 20 minutter senere en 36-årig mand, der var mistænkt for brandstiftelsen. Manden har haft en relation til en beboer på adressen og har tidligere chikaneret beboerne på forskellige måder.

Den 36-årige mand blev anholdt og er nu sigtet for to tilfælde af brandstiftelse, to tilfælde af hærværk og et tilfælde af æreskrænkelse. Han forventes at blive fremstillet i grundlovsforhør i løbet af torsdag.

Kilde: Midt- og Vestsjællands Politi
Mest læste artikler