Vi følger boligmarkedet i og omkring Roskilde og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES Roskilde følger boligmarkedet i og omkring Roskilde. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Frederiksborgvej 85 solgt for 9.825.000 kr.
Boligen overtages af MASH HOLDING ApS den 06. maj. Køberen har betalt 9.825.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 124.367 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 3.350.000 og boligen er derfor handlet til 193% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 2 værelser på i alt 79 kvm. og er opført i 2005. Grunden er på 500 kvm.
Boligen er solgt af Ejendomsmæglerfirmaet Jesper Mandrup
Bifaldet 19, 3. tv solgt for 6.250.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 12. maj. Køberen har betalt 6.250.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 46.296 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.600.000 og boligen er derfor handlet til 140% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 4 værelser på i alt 135 kvm. og er opført i 2019.
Boligen er solgt af Ejendomsmæglerfirmaet Hensrik
Munkeleddet 16, Svogerslev solgt for 4.510.000 kr.
Boligen overtages af Hanne Normann Lassen og Otto Valdemar Lassen den 21. april. Køberen har betalt 4.510.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 36.371 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.950.000 og boligen er derfor handlet til 131% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en rækkehus med 6 værelser på i alt 124 kvm. og er opført i 1967. Grunden er på 389 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af danbolig Roskilde C
Ejboparken 47, st. mf solgt for 1.500.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 23. april. Køberen har betalt 1.500.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 34.884 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 580.000 og boligen er derfor handlet til 159% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 1 værelse på i alt 43 kvm. og er opført i 1967. Grunden er på 30.136 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Estate Roskilde
Neergårdsparken 23, 1. 3 solgt for 1.400.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 23. april. Køberen har betalt 1.400.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 36.842 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 560.000 og boligen er derfor handlet til 150% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 1 værelse på i alt 38 kvm. og er opført i 1968. Grunden er på 27.087 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Roskilde
Holbækvej 32B, 2. 10 solgt for 1.195.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 22. april. Køberen har betalt 1.195.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 22.547 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 850.000 og boligen er derfor handlet til 41% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 1 værelse på i alt 53 kvm. og er opført i 1960. Grunden er på 1.117 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af LokalBolig Roskilde
Egevang 11, Lindenborg solgt for 995.000 kr.
Boligen overtages af Karina Hallgreen Kargaard og Piet Nyrup Kargaard den 29. april. Køberen har betalt 995.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 23.690 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 640.000 og boligen er derfor handlet til 55% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 3 værelser på i alt 42 kvm. og er opført i 1967. Grunden er på 743 kvm.
Boligen er solgt af Ege Bolig