Efter en omfattende eftersøgning er den mistænkte til et alvorligt knivstikkeri i Roskilde nu anholdt. <br><br>
Midt- og Vestsjællands Politi fik kort før kl 04 torsdag morgen oplysning om, at en mand var blevet stukket med kniv ved Roskilde Sygehus.Mistanken faldt på en tilsyneladende uligevægtig mand, som kort forinden var ankommet til sygehuset.
Den mistænkte var flygtet fra stedet og politiet iværksatte derfor en omfattende eftersøgningsaktion i hele den centrale del af Roskilde med assistance fra bl.a. en af Forsvarets helikoptere. Samtidigt blev togdriften også standset.
Klokken fem fik politiet kontakt til den mistænkte, der havde smadret en rude i Sankt Hans Gade i Roskilde. Han blev anholdt uden yderligere dramatik.
Den mand, der blev stukket med kniv, er på nuværende tidspunkt under hospitalsbehandling men fortsat i kritisk tilstand. Der kan på nuværende tidspunkt ikke oplyses yderligere om hans relation til den mistænkte. Politiet har for nuværende ikke yderligere oplysninger i sagen.