En tidlig morgenepisode på Roskilde Station førte til hurtig politiaktion, da en 22-årig mand fra Tølløse anmeldte et overfald kl. 04.51. Overfaldet fandt sted på perronen, hvilket omgående fik en politipatrulje til at rykke ud til stedet.
I Jyllinge, Roskilde, skete der kl. 12.59 et solouheld på Piledyssen, hvor en 63-årig kvinde fra Køge Kommune mistede herredømmet over sin bil og kørte ind i et træ.
To 17-årige unge kvinder fra henholdsvis Vestegnen og Falster blev tilbageholdt af en butiksdetektiv i Stationscentret, Roskilde, kl. 14.55. De havde forsøgt at købe en pose med bland selv slik til en urimeligt lav pris ved at påsætte en mærkat med en lavere pris end den faktiske værdi af slikket.
En mindre brand brød ud på DTU-Campus på Risø, beliggende på Frederiksborgvej i Roskilde, hvor alarmopkaldet blev modtaget kl. 22.34.
En 28-årig kvinde fra Herfølge blev sent torsdag aften standset af politiets hundepatrulje på Ørstedvej i Havdrup, Roskilde. Hændelsen fandt sted kl. 22.50, da kvinden blev stoppet under kørsel i en personbil.
En 29-årig mand fra Hvidovre tog sagen i egen hånd, da hans elcykel blev stjålet. Ved hjælp af en indbygget GPS i cyklen kunne han spore den til en adresse på Åbakkevej i Roskilde og kontaktede politiet kl. 17.48.
I Roskilde blev et butikstyveri anmeldt kl. 13.00 fra en dagligvarebutik beliggende i Algade. Butikkens personale havde tilbageholdt to kvinder, indtil politiet ankom til stedet.
Der har for nylig været rapporteret om tyveri fra køretøjer på Skt Ols Stræde i Roskilde. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
Sent mandag aften omkring kl. 23.25 modtog politiet flere anmeldelser om en mand, der gik på Møllehusvej i Roskilde med en pistollignende genstand. Manden blev set gående i retning mod Holbækvej, hvilket førte til, at flere politipatruljer blev sendt til stedet.
I de tidlige timer blev en 20-årig ung mand fra Ringsted udsat for et voldeligt overfald på Hestetorvet i Roskilde.
En hændelse i en villa i det centrale Roskilde tog en uventet drejning kl. 16.24, da en beboer kom hjem og opdagede sin hoveddør stå åben. Inde i huset blev en 48-årig svensk statsborger overrasket af beboeren.
En 15-årig pige fra Høje Taastrup blev sigtet for butikstyveri i Roskilde kl. 14.25. Pigen havde passeret den sidste betalingsmulighed i butikken uden at betale for en øl og en sodavand, som hun havde taget.
En 83-årig kvinde fra det nordlige Roskilde blev fredag eftermiddag udsat for bedrageri, efter hun blev kontaktet af en person, der udgav sig for at være fra hendes bank. Kvinden anmeldte hændelsen til politiet kl. 08.18.
På denne side kan du som borger i Roskilde og omegn løbende finde opdateringer om aktuelle hændelser og indsatser fra politi og beredskab. Vi samler informationer fra officielle kilder som Midt- og Vestsjællands Politi, døgnrapporter og andre myndigheder, så du kan holde dig orienteret om, hvad der sker i lokalområdet.
Her kan du typisk læse om udrykninger, hvor politi, ambulance eller brandvæsen har været til stede, samt få overblik over dagens døgnrapport. Vi bringer også generelle oplysninger om hændelser som brand, ulykke eller situationer, hvor alarm 112 er blevet kontaktet. I visse tilfælde kan der også være information om indsatser med helikopter eller andre specialenheder, når det er relevant for borgerne.
Vores formål er at give et sagligt og opdateret billede af politiets arbejde og beredskabets indsats i Roskilde og omegn. Vi videreformidler kun verificerede oplysninger fra myndighedernes egne udmeldinger, så du som læser kan få et retvisende indblik i dagens hændelser uden spekulation eller unødvendig dramatik.
Du kan altid finde de seneste nyheder om udrykning, politirapport, brand eller andre relevante hændelser her på siden. Vi opdaterer løbende, så du kan holde dig informeret om, hvad der sker i lokalområdet – både i dag og fremover.