Der er rapporteret om tyveri fra køretøjer i områderne Hjortlund og Vindinge i Roskilde. Yderligere detaljer om hændelserne er endnu ikke offentliggjort.
Der har været indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom på Nygade i Roskilde. Yderligere oplysninger om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
Der har været indbrud i en virksomhed eller forretning beliggende på Skomagergade i Roskilde. Yderligere oplysninger om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
Der har været et forsøg på indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom på Sandvejen i Vindinge, Roskilde. Desuden har der været et indbrud på Nygade i Roskilde. Yderligere oplysninger om sagerne er endnu ikke offentliggjort.
Der har været indbrud i virksomheder eller forretninger på både Skomagergade og Borchsgade i Roskilde. Yderligere oplysninger om hændelserne er endnu ikke offentliggjort.
Der har for nyligt været tyverier fra køretøjer på både Kastanievej i Roskilde og Pærelunden i Himmelev, Roskilde. Yderligere oplysninger om disse hændelser er endnu ikke offentliggjort.
Klokken 17.41 rykkede politi og ambulance ud til en P-plads ved et supermarked i Roskildevænget, Roskilde, hvor en 58-årig mand fra Roskilde var kommet til skade efter en tumult.
Fjernvarmearbejdet i Vindinge skrider fremad og vil indebære periodiske trafikforstyrrelser i området, men arbejdet forventes at forbedre infrastrukturen betydeligt.
Klokken 01.10 standsede politiet en personbil på Vindingevej i Roskilde. Føreren af bilen var en 21-årig mand fra København.
Der er for nyligt blevet rapporteret tyveri fra køretøjer på Vindingevej i Roskilde. Yderligere oplysninger om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
Boligsidens nye handelstal viser, at antallet af solgte boliger primært tog fart i andet kvartal af 2024, hvor salget overgik niveauet for samme periode i 2022.
Roskilde har for nyligt oplevet en række tyverier fra køretøjer. På Lyngageren i Svogerslev blev der stjålet fra to køretøjer. Derudover blev der også rapporteret tyverier fra køretøjer på både Lindenborgvej og Boserupvej.
En 19-årig mand blev i går aftes fængslet ved et lukket grundlovsforhør. Grundlovsforhøret fandt sted ved Retten i Roskilde.
Der har været en markant stigning i tyverier fra parkerede biler hen over dagen, især når folk er ude i det grønne for at nyde det gode vejr.
Nye tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at der blev givet mindre i prisnedslag i løbet af første halvår af 2024, hvilket gælder for både huse, ejerlejligheder og sommerhuse.