Der er blevet rapporteret om tyveri fra køretøjer på Boserupvej i Roskilde. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
Med spotudstillingen ’Roskilde brænder!’ og byvandringer fejrer Roskilde Museum det lokale brandvæsen, der fylder 150 år i 2024. Kom tæt på byens brande og brandfolkenes indsatser. Oplev original brandbil fra 1937 i museets gård, og mærk museumsbygningens fortid som brandstation.
På Vestergade i Roskilde indfandt en patrulje sig kl. 09.30 efter et tip. Ved ankomsten fandt patruljen 27,40 gram amfetamin, 2,02 gram hash og 38,5 ml. GHB. Stofferne blev beslaglagt.
Kl. 15.32 blev to 14-årige drenge tilbageholdt i et supermarked på Ro's Torv i Roskilde. Drengene havde stjålet kosttilskud fra butikken.
Kl. 13.47 blev en 21-årig mand fra Polen sigtet for butikstyveri på Trekroner Centervej i Roskilde. Den 21-årige, som er bosiddende i Danmark, havde stjålet to pakker is i et supermarked.
Der er blevet rapporteret om tyveri fra køretøjer på Roskildevænget i Roskilde. Yderligere oplysninger om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
På Trekroner Centervej i Roskilde blev en 22-årig mand fra Spanien, bosiddende i Danmark, kl. 19.56 sigtet for butikstyveri. Manden havde stjålet tandpasta til en værdi af 47 kr. fra et supermarked.
En 19-årig kvinde blev kl. 17.59 sigtet for butikstyveri på Trekroner Centervej i Roskilde. Kvinden benyttede en scan selv-app, men betalte kun for nogle af varerne i supermarkedet. De stjålne varer havde en samlet værdi af 14 kr.
Et færdselsuheld fandt sted på Frederiksborgvej i Jyllinge, Roskilde, kl. 08.42.
Klokken 15.00 anmeldte en pårørende til et ældre ægtepar i Viby, Roskilde, at de var blevet franarret penge og smykker af en falsk bank- og politimand.
Der er blevet rapporteret om tyveri fra køretøjer på flere forskellige adresser i Roskilde. De berørte områder inkluderer Lyngageren i Svogerslev, Roskildevænget og Ågerupvej i Ågerup.
En hændelse i Ejboparken, Roskilde, førte til politiets tilstedeværelse efter en 51-årig kvinde kl. 16.43 kontaktede politiet. Kvinden havde hørt råberi fra en lejlighed, hvilket gjorde hende utryg.
Et uheld fandt sted på Brordrupvej/Sverregårdsvej i Gadstrup, Roskilde, hvor en cyklist ramte hjulet på en lastbil med påhængsvogn. Politiet modtog anmeldelsen om uheldet kl. 18.02.
Et uheld fandt sted på Darupvej/Maglegårdsvej i Roskilde kl. 13.28, da en køreskolelev kørte ad Darupvej mod vest. Af uvisse årsager styrede eleven bilen mod højre, og kørelæreren forsøgte at rette op, men nåede det ikke.